Šių metų renginių šūkis: „Arabų kultūra – arčiau negu arti“.

Lietuvoje viešintiems arabams siekiame galimybę patiems save pristatyti – į Lietuvą atvyks menininkai, diplomatai, muzikantai ir šokėjai iš Libijos, Tuniso, Saudo Arabijos, Omano ir Palestinos.

„Dažno praeivio paklausus, ką jis žino apie arabų kultūrą, greičiausiai išgirstume labiau neigiamus, stereotipinius apibrėžimus. Vargu ar jis žinotų, kokį vaidmenį arabų filosofija ir mokslas turėjo Renesansui ar kokių mokslo aukštumų Viduramžių Artimuosiuose Rytuose buvo pasiekta, kuo ypatinga islamo kaligrafija ar kokia didybe dvelkia islamo architektūra, kurios pobūdį nulėmė filosofija, etika bei teisė? Būtent į šiuos klausimus atsakymus kiekvienas galės surasti Arabų kultūros dienų renginiuose“, – sako viena iš renginio organizatorių, Arabų kultūros forumo vadovė Maritana Larbi.

Anot Arabų kultūros dienų iniciatoriaus – Anna Lindh fondo Lietuvos tinklo – koordinatorės Rolandos Šliažienės: „Tiek fondo, tiek ir Arabų kultūros dienų tikslas – padėti net ir patiems skirtingiausiems atrasti bendrą kalbą, suvokti, jog pagarba žmogui ir jo vertės pripažinimas yra kertiniai pamatai, ant kurių statoma visa tarpkultūrinė veikla, kuriami bendražmogiški ryšiai. Ir nesvarbu, ar tu lietuvis, ar prancūzas, ar arabų kultūros žmogus. Tai renginys apie mus visus, mūsų požiūrį, mūsų vertingumo jausmą, nežiūrint į jokius skirtumus elgesyje, aprangoje, odos spalvoje ar kalboje“.

Šiemet Arabų kultūros dienų programa kaip niekad įvairi: VU OC vyks akademinių paskaitų ciklas, kur pranešimus skaitys profesoriai iš Saudo Arabijos, Palestinos ir Lietuvos akademinės bendruomenės. Paskaitose bus galima daugiau sužinoti apie akademinius tyrimus Lietuvoje ir užsienyje koranistikos, islamo filosofijos, šokio, muzikos ir islamo mados srityse.

Gedimino prospekte rugsėjo 15-17 d. vykstančioje Tautų mugėje bus galima susipažinti su Omano kultūra – paragauti vietinių gardėsių (chalvos, kavos ir datulių), užuosti tradicinius smilkalus, pamatyti omanietiškus apdarus. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus suspindės islamo menininkės-kaligrafės Salvos Rasool paroda. Dar vieną kaligrafijos parodą surengs muzikantas ir kaligrafas Ahmad Dari iš Palestinos.

Norintys iš arčiau susipažinti su esminiais kaligrafijos bruožais galės tai padaryti kaligrafijos dirbtuvėse su užsienio meistrais – Salva Rasool bei Ahmad Dari. Taip pat bus galimybė susikurti ir nusipiešti chna dažų tatuiruotę su chna specialiste iš Palestinos.. Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos būstinėje ir Kauno įvairių tautų kultūrų centre vyks provokuojantis Forumo teatro pasirodymas. Kirtimų kultūros centre vyks keliautojų pasakojimų vakarai ir muzikiniai edukaciniai renginiai. Koncertą surengs grupė iš Saudo Arabijos.

Lietuvių literatūros ir tautosakos institute vyks teatralizuotas arabų literatūros vakaras ir diskusija, instituto organizuojamas kartu su VU OC dėstytoja Maritana Larbi, studentėmis Deimante Mileryte ir Gintare Sereikaite, bei LMTA ir studijos ,,Gal meno?“ scenos kalbos dėstytoja Rita Juodelienė ir literatūrologe, LLTI direktoriaus pavaduotoja mokslo reikalams prof. dr. Aušra Martišiūtė-Linartienė.

Mažųjų svečių laukia specialus trupės „Teatriukas“ spektaklis. Renginį vainikuos draugiškos futbolo varžybos tarp VU ir atvykstančių bei Lietuvoje gyvenančių arabų. Ir tai – tik dalis renginių, kurie planuojami.

Arabų kultūros dienų atidarymas – rugsėjo 12 d. 12 val., Vilniaus universiteto centrinių rūmų teatro salėje. Atidaryme dalyvauja Saudo Arabijos ambasadorius Fahad Alwarli bei delegacija, Palestinos ambasadoriaus Taïssir Al Adjouri, Omano sultonato Informacijos ministerijos žiniasklaidos generalinis direktorius Mohammed Albusaidi, LR Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir daugybė kitų užsienio svečių.

Šaltinis: https://www.delfi.lt/veidai/kultura/prasideda-arabu-kulturos-dienos-2017.d?id=75704593

©2019 Anna Lindh Fondas Lietuvos tinklas - Sprendimas: E-project.lt

Log in with your credentials

Forgot your details?